Czy jednoosobowa działalność gospodarcza może istnieć po śmierci jej właściciela?
Finanse Inne

Czy jednoosobowa działalność gospodarcza może istnieć po śmierci jej właściciela?

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest ściśle powiązana z osobą jej właściciela. Warto jednak zastanowić się nad tym, co dzieje się z taką firmą w razie śmierci osoby prowadzącej ją. Czy wraz z odejściem przedsiębiorcy biznes automatycznie przestaje istnieć? Czy jest szansa na przekazanie go w spadku? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.
Czy jednoosobowa działalność gospodarcza może istnieć po śmierci jej właściciela?
Czy jednoosobowa działalność gospodarcza może istnieć po śmierci jej właściciela?

Czy jednoosobowa działalność gospodarcza może zostać odziedziczona?

Przepisy jasno określają, że jednoosobowe działalności gospodarcze w Polsce są prowadzone przez osoby fizyczne, firmujące je swoim imieniem i nazwiskiem, co oznacza przypisanie ich do konkretnego człowieka. W konsekwencji taki podmiot nie może być prowadzony przez nikogo innego. Jeśli zatem dochodzi do nagłej śmierci właściciela firmy, de facto z chwilą jego zgonu przedsiębiorstwo przestaje istnieć.

Istnieją jednak sposoby na to, by zachować ciągłość biznesu i przekazać go innej osobie, która pokieruje nim następnie pod własnym nazwiskiem. Odpowiednie kroki trzeba natomiast przedsięwziąć odpowiednio wcześniej.

Zarząd sukcesyjny – czym jest?

Nagła śmierć przedsiębiorcy niesie ze sobą sporo komplikacji dla jego jednoosobowej działalności gospodarczej. Jeśli nie zadbał o to wcześniej, jego odejście może oznaczać zamknięcie firmy, czyli rozwiązanie wszystkich umów o pracę, kontraktów, unieważnienie koncesji i innych pozwoleń. Sposobem na uniknięcie tego jest powołanie zarządu sukcesyjnego, który w chwili odejścia przedsiębiorcy przejmuje jego obowiązki i zarządza biznesem jako przedsiębiorstwem w spadku.

Kwestię powołania i funkcjonowania zarządu sukcesyjnego reguluje ustawa z dnia 5 lipca 2018 roku o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, w której określa się takie kwestie, jak kto i w jakim zakresie może zarządzać firmą po śmierci przedsiębiorcy.

Zarząd ma za zadanie przeprowadzić podmiot gospodarczy przez okres przejściowy – od śmierci właściciela do zakończenia postępowania spadkowego i określenia nowego właściciela. Zazwyczaj zarząd wygasa, jeśli przez dwa lata nie doszło do ustalenia praw do spadku. Może się jednak zdarzyć, że z ważnych powodów sąd zdecyduje się na przedłużenie tego okresu nawet do pięciu lat.

Czytaj  Domki drewniane na działkę - Fenomen ROD

Funkcję zarządu sukcesyjnego w przedsiębiorstwie w spadku w jednym czasie może sprawować jedna osoba fizyczna (nie mająca zakazu prowadzenia działalności, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych). Istnieje jednak opcja powołania zarządcy „rezerwowego”, który przejmie rolę, w razie gdy podstawowa osoba powołana do pełnienia jej nie będzie w stanie pełnić obowiązków lub zrezygnuje.

Kiedy i jak najlepiej powołać zarząd sukcesyjny?

Powołanie zarządu sukcesyjnego jest możliwe na dwa sposoby:

  • za życia przedsiębiorcy,
  • po jego śmierci.

W pierwszym przypadku to sam przedsiębiorca wyznacza zarządcę sukcesyjnego, który przejmie jego obowiązki w razie śmierci. Taką zmianę należy zgłosić w CEIDG, składając oświadczenie o powołaniu zarządcy oraz zgodę zarządcy na pełnienie funkcji.

Nieco więcej komplikacji pojawia się w przypadku powołania zarządu po śmierci właściciela firmy. Często w takiej sytuacji rodzina zmarłego musi zająć się wieloma formalnościami pogrzebowymi, w których wsparciem bywają profesjonaliści, jak: DomPogrzebowyLomianki.pl. Nie zawsze bliscy mają wówczas siłę i czas na zajmowanie się sprawami związanymi z firmą.

Do powołania zarządcy w ciągu dwóch miesięcy od śmierci przedsiębiorcy jest uprawniony jego małżonek, spadkobierca urzędowy lub testamentowy, zapisobierca windykacyjny. W tym przypadku wyznaczenie zarządcy jest możliwe wyłącznie przed notariuszem, który rejestruje akt notarialny w Rejestrze Zarządców Sukcesyjnych, skąd informacja trafia do CEIDG.

Dziedziczenie a jednoosobowe działalności gospodarcze – podsumowanie

Powołanie zarządu sukcesyjnego potrafi zapewnić ciągłość funkcjonowania jednoosobowej działalności gospodarczej nawet po śmierci jej pierwotnego właściciela. Daje czas na to, by dokonać niezbędnych formalności, żeby spadkobiercy mogli przejąć firmę i następnie prowadzić ją pod własnym nazwiskiem. Dla bezpieczeństwa podmiotu gospodarczego warto zadbać o to wcześniej, powołując zarząd jeszcze za życia przedsiębiorcy – znacząco ułatwia to procedury oraz zmniejsza liczbę obowiązków dla rodziny i spadkobierców.

Polecane wpisy
Co warto wiedzieć na temat kart graficznych?
Co warto wiedzieć na temat kart graficznych?

Masz w planach zakup nowego komputera i chcesz, aby służył Ci zarówno do pracy, jak i do rozrywki? W takim Czytaj dalej