Baza wiedzy Informatyka News

Elementy potrzebne do budowy sieci komputerowej w firmie

Budowa sieci komputerowej w firmie to poważna decyzja. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników i dopasować oferowane na rynku rozwiązania idealnie do potrzeb firmy. Dlaczego taka sieć komputerowa to dobre rozwiązanie i jak je wdrożyć? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Po co firmowa sieć komputerowa?

W dzisiejszych czasach praktycznie każda duża i średnia firma tworzy swoje własne sieci komputerowe. W ostatnich latach w mniejsze wersje rozbudowanych systemów coraz częściej inwestują także mniejsze podmioty. Czy ma to sens?

Wbrew przekonaniu niektórych przedsiębiorców firmowa sieć komputerowa nie służy tylko do tego, by odbierać maile i w wolnych chwilach “ogarniać Facebooka”. Sieć komputerowa pozwala na szybkie przesyłanie dużych ilości danych wewnątrz firmy, wspólną pracę na nich oraz ich zabezpieczenie na wypadek awarii. Umożliwia ona także szybkie i bezprzewodowe korzystanie z urządzeń biurowych czy przenośnych. Sprawdza się ponadto w przypadku wizyt i spotkań biznesowych. Jednym słowem – same plusy!

Jakie urządzenia są niezbędne w firmowej sieci?

Wbrew pozorom stworzenie niewielkiej sieci komputerowej nie wymaga zakupu dużej ilości urządzeń. W większości przypadków wystarczą:

  • Router – odbierający sygnał od dostawcy Internetu oraz przekazujący go bezpośrednio do poszczególnych urządzeń – komputerów, drukarek czy serwerów.
  • Dysk NAS (Network Attached Storage) – pozwalający na podłączenie zasobów dysków twardych do firmowej sieci komputerowej.
  • Switch (przełącznik sieciowy) – urządzenie połączone jest z routerem i pozwala na podłączenie określonej liczby urządzeń sieciowych. Gdy korzystamy z małej liczby urządzeń, to jego rolę może odgrywać sam router.
  • Serwer – nie jest on niezbędny do zbudowania sieci, jednak w przypadku większych systemów warto w niego zainwestować.

Oczywiście wymienione urządzenia to tylko wierzchołek góry lodowej, jednak już na ich podstawie można zbudować niewielką sieć – potrzebne będzie oczywiście jeszcze odpowiednie okablowanie.

Nie zapomnij o Wi-Fi!

Budując niewielką sieć komputerową trzeba też pamiętać, że Internet bezprzewodowy nie bierze się z powietrza!

Aby móc podłączać urządzenia bezprzewodowe do sieci i korzystać z zasobów lub Internetu niezbędny jest router wyposażony w bezprzewodową kartę sieciową. Co więcej, jeśli nasze biuro znajduje się w kilku pomieszczeniach oddzielonych solidnymi ścianami, to powinniśmy także zadbać o dodatkowe punkty dostępowe, które zapewnią optymalny zasięg i siłę sygnału w każdym miejscu.

Bezpieczeństwo ponad wszystko!

Tworząc firmową sieć komputerową należy także pamiętać o odpowiednich zabezpieczeniach. Przede wszystkim zawsze warto zainwestować w zasilacz awaryjny UPS, który w przypadku przerwy w zasilaniu pozwoli na spokojne zapisanie postępów pracy i zapobiegnie nagłemu wyłączeniu urządzeń. Innym zakupem wartym rozważenia jest dodatkowy dysk NAS, który będzie pełnił rolę backupu, na wypadek awarii pierwszego urządzenia. Jeśli stworzyliśmy firmową sieć bezprzewodową to bezwzględnie należy ją zabezpieczyć mocnym hasłem, a jej zasięg ograniczyć tak, by w jak najmniejszym stopniu wykraczał poza biuro. Komputery i sieć powinny też być odpowiednio zabezpieczone przed złośliwym oprogramowaniem.

Tanio nie znaczy dobrze, drogo, nie znaczy lepiej!

Na koniec warto zwrócić uwagę na kwestię finansów. W większości przypadków to ona będzie bowiem decydować o zastosowanych rozwiązaniach i parametrach technicznych sprzętu. Ważne jednak, by przed stworzeniem firmowej sieci komputerowej dokładnie określić, jakie mamy realne potrzeby oraz wskazać elementy krytyczne z naszego punktu widzenia. Pozwoli to na optymalne wykorzystanie posiadanych środków finansowych.

Stworzenie małej sieci komputerowej nie jest zadaniem ani trudnym, ani specjalnie kosztownym. Przed realizacją zawsze jednak warto rozważyć co jest nam potrzebne i według tego dobrać niezbędne komponenty. Zawsze opłaca się też poprosić o pomoc specjalistów, którzy zagwarantują, że wszystko będzie działać na 100%!

Polecane wpisy
FortiGate 100E – wielofunkcyjna platforma zabezpieczająca sieć

Zabezpieczenie sieci przed atakami z zewnątrz to jedno z wielu zadań, przed którymi staje jej administrator. Każde przedsiębiorstwo, które wykorzystuje Czytaj dalej

Routing statyczny w Linux
Routing statyczny w Linux

Routing statyczny w Linuxie polega na ręcznym skonfigurowaniu tabel routingu w celu określenia, jakie pakiety mają być przesyłane przez konkretne Czytaj dalej