Regeneracja skrzyni biegów – czym się charakteryzuje i dlaczego warto ją wykonać?
Inne

Regeneracja skrzyni biegów – czym się charakteryzuje i dlaczego warto ją wykonać?

Regeneracja skrzyni biegów – czym się charakteryzuje i dlaczego warto ją wykonać?

 

Skrzynie biegów to bez wątpienia jedne z istotniejszych podzespołów znajdujących się w pojazdach mechanicznych, w tym samochodach osobowych. Co ważne, ulegają naturalnemu zużyciu, wymagając mniej i bardziej złożonych prac regeneracyjnych, na co wpływ ma konkretny rodzaj mechanizmu. Naturalnie więc pojawiają się pytania, czy zawsze warto naprawiać skrzynię biegów i jak znaleźć idealnego do tego zadania mechanika…

Regeneracja skrzyni biegów – czym się charakteryzuje i dlaczego warto ją wykonać?
Regeneracja skrzyni biegów – czym się charakteryzuje i dlaczego warto ją wykonać?

 

  1. Regeneracja skrzyń biegów – podstawowe informacje.
  2. Skrzynia biegów – najczęstsze awarie.
  3. Automatyczne i manualne skrzynie biegów – regeneracja.

 

Na żywotność skrzyni biegów wpływ ma wiele czynników. Począwszy od marki samochodu, przez rodzaj skrzyni i wykorzystane podzespoły, kończąc na stylu jazdy kierowcy – wszystko to bezpośrednio przekłada się na fakt, kiedy będziemy musieli poddać skrzynię biegów regeneracji. To bardzo ważne: zaniedbany i nieserwisowany mechanizm szybko ulegnie poważnej awarii, której rozwiązanie wiąże się z pokaźnymi kosztami.

 

Regeneracja skrzyń biegów – podstawowe informacje

 

Na polskich drogach najczęściej spotkamy się z pojazdami wyposażonymi w tzw. ręczne przekładnie, czyli klasyczne skrzynie manualne o pięciu lub sześciu biegach. Są to mechanizmy o stosunkowo prostej konstrukcji i wytrzymałe. Drugą możliwością są bardziej skomplikowane i złożone automatyczne skrzynie biegów, czyli rozwiązanie stosowane w nowszych modelach samochodów.

Zarówno manualna skrzynia biegów, jak i jej automatyczny odpowiednik, wymagają regularnych prac serwisowych. Oczywiście, nie ma potrzeby wykonywania tej czynności zbyt często. To mechanik, podczas rutynowej kontroli, powinien określić, czy konieczna jest regeneracja skrzyni biegów (możemy też dostrzec w trakcie jazdy problemy z płynnością jej działania). Z reguły odbywa się to po przejechaniu około 60 tys. km.

 

Skrzynia biegów – najczęstsze awarie

 

Skrzynia biegów, wymagająca naprawy, funkcjonuje w sposób daleki od ideału. Niemożliwa jest płynna zmiana przełożenia, a w skrajnych przypadkach mechanizm całkowicie odmawia współpracy. Co istotne, w zależności od typu skrzyni (automatyczna i manualna), spotkamy się z odmiennymi rodzajami usterek.

Czytaj  Co warto wiedzieć na temat kart graficznych?

Do najpopularniejszych usterek manualnych skrzyń należą:

  • niepokojące, niespotykane dotychczas odgłosy podczas zmiany biegów;
  • samoczynne wypadanie biegu podczas jazdy;
  • utrudniona zmiana przełożenia.

Z kolei automatyczne przekładnie powszechnie zmagają się z:

  • szarpaniem przy wyborze trybu jazdy (podczas postoju);
  • przeciąganiem biegów;
  • uszkodzonym konwerterem.

W tego typu przypadkach niezbędna jest naprawa skrzyni biegów przeprowadzona przez wykwalifikowanego mechanika.

 

Automatyczne i manualne skrzynie biegów – regeneracja

 

Żeby regeneracja skrzyni biegów przebiegła zgodnie z planem i bez najmniejszych komplikacji, koniecznie musimy się udać do wysokiej jakości i renomowanego specjalisty. Posiadając olbrzymie doświadczenie oraz wiedzę, będzie on w stanie zlokalizować nawet najdrobniejszą usterkę, jak i poradzić sobie ze skomplikowanymi naprawami przekładni.

Dzięki temu wydłużymy żywotność skrzyni biegów (nie zapominając o prawidłowej jej eksploatacji, zwłaszcza w przypadku manualnych przekładni), unikając kosztownej wymiany całego mechanizmu. Ponadto stosujmy się do zaleceń producenta odnośnie napraw serwisowych (np. wymiany oleju), przeciwdziałając poważnym awariom. Tak użytkowania skrzynia biegów nie sprawi żadnych problemów, a nam pozostanie rozkoszowanie się komfortową jazdą.

Polecane wpisy
Zachowek w polskim prawie. Co trzeba wiedzieć?
Zachowek w polskim prawie. Co trzeba wiedzieć?

Zachowek to instytucja prawna mająca na celu zabezpieczenie interesów najbliższych członków rodziny spadkodawcy. W polskim prawie jest on obwarowany licznymi Czytaj dalej

Skuteczne strategie SEO dla nowych stron internetowych
Skuteczne strategie SEO dla nowych stron internetowych

Skuteczne strategie SEO dla nowych stron internetowych: Od początku do pierwszej strony wyników wyszukiwania Nowe strony internetowe często borykają się Czytaj dalej