Masz w planach zakup nowego komputera i chcesz, aby służył Ci zarówno do pracy, jak i do rozrywki? W takim razie warto, abyś zainteresował się tym, jaka karta graficzna znajduje się w jego wnętrzu. Osoby, które nie interesują się technicznymi niuansami, muszą wiedzieć, że karta graficzna to jeden z najważniejszych elementów komputera, który odpowiada za jakość obrazu. W poniższym tekście postaramy się przybliżyć podstawowe informacje na temat kart graficznych i doradzić, na które parametry należy zwrócić uwagę.
Dlaczego karta graficzna w komputerze ma znaczenie?
Karta graficzna to niewielki komponent, który przetwarza dane z procesora na obraz wyświetlany na monitorze. Karta składa się z kilku podstawowych elementów:
– chipsetu (rdzenia),
– pamięci RAM,
– chłodzenia,
– złącz.
Chipset to serce karty graficznej, które wykonuje obliczenia potrzebne do generowania obrazu.
Pamięć RAM to pamięć podręczna karty graficznej, która przechowuje dane potrzebne do renderowania obrazu. Chłodzenie to system wentylatorów lub cieczy, który odprowadza ciepło z karty graficznej i zapobiega jej przegrzaniu.
Złącza to gniazda, do których podłączamy monitor lub inne urządzenia wyświetlające obraz.
Co do zasady, im lepsza karta graficzna, tym lepiej odwzorowane są kolory, cienie, oświetlenie, tekstury i inne efekty wizualne.
Jakie karty graficzne spotkamy najczęściej?
Na rynku możemy spotkać wiele rodzajów kart graficznych, które różnią się między sobą producentem chipsetu, parametrami technicznymi i ceną. Najpopularniejszymi ich producentami są dwie firmy: NVIDIA i AMD.
Karty graficzne z chipsetami NVIDIA należą do serii GeForce RTX (m.in. RTX 3070, RTX 3070 Ti), a karty z chipsetami AMD należą do serii Radeon. Obie firmy oferują szeroki wybór modeli kart graficznych przeznaczonych dla różnych grup użytkowników: od podstawowych modeli dla osób potrzebujących karty do przeglądania internetu lub oglądania filmów, po najwydajniejsze modele dla graczy i profesjonalistów np. grafików używających zaawansowanych programów graficznych. Zarówno karta graficzna Geforce jak Radeon spiszą się znakomicie, jeśli przy zakupie karty graficznej uwzględnimy dokładnie nasze potrzeby.
Które parametry karty graficznej są kluczowe?
Wybierając kartę graficzną, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów technicznych, które wpływają na jej jakość i wydajność. Są to:
– taktowanie rdzenia,
– ilość pamięci RAM,
– typ i taktowanie pamięci,
– szerokość magistrali pamięci,
– wymiar karty graficznej mierzony w centymetrach (cm).
Którą kartę graficzną wybrać – zintegrowaną czy dedykowaną?
Karty graficzne możemy podzielić na dwie główne kategorie:
– zintegrowane,
– dedykowane.
Karty zintegrowane to takie, które są wbudowane w płytę główną komputera. Zintegrowana karta graficzna sprawdzi się do podstawowych zastosowań, takich jak przeglądanie internetu, oglądanie filmów czy grania w mniej wymagające gry.
Karty dedykowane dla odmiany są osobnym urządzeniem podłączanym do komputera przez specjalne złącze pci express.
Mają większą moc obliczeniową, własną pamięć RAM i można je wymieniać lub ulepszać. Są jednak droższe, zajmują więcej miejsca i pobierają więcej energii.
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że powyższy tekst wykazał, iż karta graficzna, pomimo że bardzo niewielka, pełni bardzo ważną funkcję w każdym komputerze. Ostateczny wybór powinien być podyktowany analizą potrzeb. Jeśli nie zamierzamy spędząć długich godzin grając w najnowsze tytuły gier, podstawowa karta powinna nam w zupełności wystarczyć. Z drugiej strony, w komputerach z wyższej półki cenowej montowane są karty przeznaczone do bardziej zaawansowanych zastosowań, w których jakość grafiki różni się na plus na tle tańszych modeli. Wszystko jest kwestią budżetu, który możemy przeznaczyć na sprzęt.