Kod QR co to jest
Baza wiedzy Informatyka News

Kod QR, co to jest ?

Kod QR (ang. Quick Response) to dwuwymiarowy kod kreskowy, który umożliwia szybkie i łatwe przechowywanie oraz odczytywanie informacji. Kod QR składa się z czarnych i białych kwadratów, które tworzą siatkę. Kod QR może przechowywać dużo więcej informacji niż tradycyjne kody kreskowe, a jego odczytanie wymaga tylko urządzenia z kamerą i odpowiednim oprogramowaniem.

Kod QR co to jest
Kod QR

Kod QR został opracowany przez japońskie przedsiębiorstwo Denso Wave w 1994 roku. Jego celem było umożliwienie szybkiego odczytywania informacji z produktów w magazynach. Początkowo kod QR był wykorzystywany głównie w Japonii, ale szybko zyskał popularność na całym świecie.

Dziś kod QR znajduje wiele zastosowań. Jest wykorzystywany w reklamie, marketingu, wizytówkach cyfrowych, biletach, płatnościach mobilnych, a nawet w służbie zdrowia do przechowywania informacji medycznych. Kod QR jest szczególnie popularny w czasie pandemii COVID-19 jako narzędzie do rejestracji wizyt oraz w aplikacjach do przeprowadzania płatności bezgotówkowych.

Polecane wpisy
Perfumy – dobry prezent na każdą okazję

Jeśli ktoś nie ma pomysłu na prezent, to warto pomyśleć o zakupie perfum. Będzie to świetna opcja dla każdego, niezależnie Czytaj dalej

Funtenna — wykradania danych ukrytym kanałem radiowym

Temat wykradania danych z systemów odizolowanych sieciowo i elektronicznie za pośrednictwem przypadkowych emisji radiowych jest dobrze znany chociażby w kontekście technologii Czytaj dalej

Czytaj  Komputer dla gracza - Kluczowe czynniki do rozważenia przy wyborze