Największe dziury w Linux
Baza wiedzy Informatyka Linux News

Największe dziury w Linux

Oto kilka znanych podatności w systemie Linux:

Największe dziury w Linux
Największe dziury w Linux
  1. Shellshock (CVE-2014-6271): To była podatność, która występowała w powłoce Bash (Bourne Again Shell) i pozwalała na wykonanie nieautoryzowanego kodu przez manipulację zmiennymi środowiskowymi. Była to poważna podatność, która dotyczyła wielu systemów Linux.
  2. Heartbleed (CVE-2014-0160): Ta podatność dotyczyła biblioteki OpenSSL i pozwalała na odczytywanie wrażliwych danych, takich jak hasła czy klucze prywatne, poprzez błąd w obsłudze rozszerzenia Heartbeat protokołu SSL/TLS.
  3. Dirty COW (CVE-2016-5195): Ta podatność dotyczyła mechanizmu zarządzania pamięcią w jądrze Linux. Umożliwiała atakującemu uzyskanie uprawnień roota na systemie.
  4. Spectre i Meltdown: Te podatności odkryte w 2018 roku dotyczyły procesorów opartych na architekturze x86 i wpływały na wiele systemów, w tym na Linux. Pozwalały na wyciek wrażliwych danych przechowywanych w pamięci podręcznej procesora.
  5. BlueBorne (CVE-2017-1000251): Ta podatność dotyczyła stosu sieciowego w systemach Linux i pozwalała na zdalne wykonanie kodu poprzez wykorzystanie niezałatanej luki w stosie Bluetooth.

Ważne jest, aby zawsze być świadomym aktualnych podatności i utrzymywać system Linux zainstalowany na najnowszej wersji, instalując regularnie dostępne aktualizacje i łatki bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo jest stale rozwijane, a nowe podatności mogą pojawiać się w miarę odkrywania i zgłaszania błędów. Dlatego ważne jest, aby monitorować komunikaty bezpieczeństwa i działać zgodnie z zaleceniami producentów systemu Linux oraz twórców oprogramowania open source.

Polecane wpisy
Czy linki sponsorowane mają wpływ na pozycję w Google ?

Pytanie to bardzo często zadają sobie klienci agencji zajmujących się pozycjonowanie stron www i osoby rozpoczynające przygodę z SEO na Czytaj dalej

Czym są cyfrowe bliźniaki?

Nowoczesne technologie oraz nauka zaczynają coraz mocniej ingerować w świat przemysłu, wytwórczości oraz ściśle powiązanych z nimi logistyki i transportu. Czytaj dalej