Pozycjonowanie

Skąd się wzięły katalogi stron?

Internet trafił do nas w latach 90-tych, kiedy to z polskojęzycznych stron istniało zaledwie kilka głównych portali informacyjnych. Zwykle prosperują one do dziś (Onet, Wirtualna Polska, gazeta.pl, itp.). Tego typu strony zawierały wiele serwisów poświęconych różnym zagadnieniom, np. sportowi, muzyce, premierom filmowym; czyli, innymi słowy – wortali tematycznych. W każdym portalu działał, jako osobna jednostka, także spis wartościowych stron www – jako baza linków do tych witryn, wraz z krótkimi opisami ich treści.

Zanim jeszcze powstały wyszukiwarki takie jak Google, z pewnością było to ciekawe rozwiązanie – można było znaleźć daną stronę w takim katalogu, korzystając z wewnętrznych narzędzi portalu. Tego typu bazy działały głównie na zasadzie źródła bezpośredniej informacji, a nie pozyskania odnośnika do danej witryny. W późniejszych latach, gdy powstały najpopularniejsze dziś wyszukiwarki, a liczba witryn internetowych wzrastała w oszałamiającym tempie, zaczęto również tworzyć masowo katalogi SEO. Gdy można było dodawać automatycznie treści, które zostały wcześniej nieudolnie zsynonimizowane przez programy komputerowe, pozycjonowanie strony wydawało się dość prostym, przewidywalnym działaniem.

Znaczenie katalogów stron

W dzisiejszych czasach katalogi stron są jednym z miejsc do zamieszczenia linków przychodzących. Z uwagi na to, że taki odsyłacz zwykle znajduje się w sensownie napisanym tekście (lub widnieje jako jego tytuł czy nagłówek), ma on dość spore znaczenie w pozycjonowaniu strony, do której prowadzi.

Katalogi stron z popularnych zarówno dawniej, jak i dziś portali internetowych, do tej pory uważane są za jedne z najlepszych (czyli naprawdę dobrych jakościowo) źródeł linków przychodzących. Współczynnik Page Rank każdej z tego typu baz stron jest praktycznie tak samo wysoki, jak PR danego serwisu internetowego. Ma na to wpływ oczywiście wiek takiej domeny, liczba użytkowników, czy też jakość (w dalszej kolejności także – częstotliwość aktualizacji) zamieszczanej tam treści.

Czytaj  WordPress wspomaga pozycjonowanie stron?
Polecane wpisy
Chcesz zaistnieć w rosyjskim Internecie?

O tym jak i gdzie szukają Rosjanie (naród, w którym w ciągu ostatniego roku przybyło najwięcej użytkowników Sieci ) oraz Czytaj dalej

Webwriting, SEO i pozycjonowanie

Webwriting, SEO i pozycjonowanie Pisanie tekstów na strony internetowe to dosyć szerokie pojęcie, gdyż do poszczególnych działań w Sieci tworzy Czytaj dalej