Baza wiedzy News Uroda Zdrowie

Łojotokowe Zapalenie Skóry – ŁZS

Łojotokowe zapalenie skóry, zwane jest często inaczej wypryskiem łojotokowym. Dermatoza ta, jest chorobą przewlekłą. Charakteryzują ją rumieniowe, złuszczające wykwity, strupy. Zmiany pojawiają się w miejscach z najliczniej nagromadzonymi gruczołami łojowymi.

Czynniki sprzyjające powstawaniu ŁZS:

Łojotok– nadmierne wydzielanie sebum z gruczołów łojowych. Skóra łojotokowa jest skórą, tłustą, świecącą z rozszerzonymi porami.

Zaburzenia odnowy komórek naskórka, prowadzące do jego przyspieszonego rogowacenia.

Zaburzenia hormonalne

Obecność na skórze grzyba Malassezja furfur. Grzyb ten często obecny jest na naszej skórze. Jednak łojotok sprzyja zwiększeniu jego namnażania, co z kolei powoduje zwiększenie ilości wolnych kwasów tłuszczowych, w efekcie powoduje to nadmierne łuszczenie się naskórka.

 

Skłonności genetyczne do schorzeń tego typu:

Przewlekły stres

Obniżona odporność

Choroby takie jak np. cukrzyca, choroba Parkinsona, WZW typu C czy AIDS

Czynniki zewnętrzne np. nieprawidłowa dieta.

 

Choroba ta jest chorobą przewlekłą, zazwyczaj nasila się w okresie jesienno-zimowym, przy częstej zmianie temperatury otoczenia, ogrzewaniu. Nasila się ona także w przewlekłych stanach stresowych oraz przy infekcjach. Promieniowanie słoneczne łagodzi objawy tej dermatozy. Natomiast czynniki takie jak: pot, wilgoć, powodują wzrost świądu oraz zaostrzenie zmian na skórze.

 

Charakterystyka zmian ŁZS

Początkowo pojawiające zmiany najczęściej mają charakter delikatnego rumienia i nasilonego złuszczania się naskórka. Jeżeli dermatoza ta nie zostanie wcześnie rozpoznana, objawy się nasilają. Rumień zaczyna być bardziej widoczny, nadmiernie zrogowaciały naskórek kumuluje się, co powoduje powstawanie nieestetycznych strupów. Mogą także pojawić się wysięki w obrębie zmiany. Skóra swędzi, piecze i jest chropowata w dotyku.

 

Leczenie i pielęgnacja skóry

W znacznej większości przypadków leczenie opiera się na stosowaniu miejscowych leków zawierających glikokortykosteroidy oraz pochodne imidazolowe.

Pielęgnacja powinna polegać na zastosowaniu delikatnych płynów oraz żeli do demakijażu skóry.
W tonikach oraz kremach ważne jest aby znalazły się takie substancje jak: ichtiol, dziegiedź, olejek z drzewa herbacianego, pokrzywa, biotyna, kwas migdałowy, kwas salicylowy, glukonolakton, witamina B5, kwas hialuronowy. Ważne aby były to kosmetyki łagodzące ale też lekkie nie obciążają skóry oraz delikatnie ją peelingujące. Skóra z ŁZS jednocześnie jest skórą potrzebującą peelingów jak i jest bardzo delikatna, dlatego pielęgnacja powinna być złożona z kosmetyków delikatnie wysuszających, peelingujących, miejscowo nawet przeciwgrzybiczych oraz kosmetyków lekkich i nawilżających.

Czytaj  Waporyzacja ziół zdrowotnych

 

Zabiegi w gabinecie kosmetologicznym:

Dla takich cer idealne będą zabiegi z wykorzystaniem delikatnych peelingów m.in kwas migdałowy, azelainowy, glukonolakton, które bez zbędnego podrażnienia pozbędą się martwego naskórka. Bezpieczny będzie także peeling kawitacyjny, oksybrazja.

Przydatne będą także zabiegi wtłaczające składniki aktywne wewnątrz skóry takie jak np. mezoterapia bezigłowa, sonoforeza, jonoforeza. Dzięki, której bezinwazyjnie i nie powodując podrażnienia wtłoczone zostaną składniki aktywne.

Polecane wpisy
Jaka jest różnica między RWD a stronie przyjaznej urządzeniom mobilnym

Często pytacie czym się różni przyjazność strony od RWD, czyli Responsive Web Design. Strona przyjazna urządzeniom mobilnym to taka która Czytaj dalej

Komputer dla gracza – Kluczowe czynniki do rozważenia przy wyborze
Komputer dla gracza - Kluczowe czynniki do rozważenia przy wyborze

Komputer gamingowy to niezbędne narzędzie dla każdego pasjonata gier komputerowych. Niezależnie od tego, czy jesteś zapalonym graczem czy też chcesz Czytaj dalej