Informatyka Linux

Linux rośnie w siłę?

Jeszcze kilka lat temu mówiąc Linux”, większość nawet nie wiedziała o czym się mówi. Teraz systemy z rodziny GNU/Linux goszczą coraz częściej w domowych komputerach, a nawet do wielu modeli Laptopów, systemy te są preinstalowane. Zatem co jest jego ogromną mocą? Linux szczyci się swoją ideą wolnego i otwartego oprogramowania, ale to chyba nie to właśnie „pcha” Linuxa do domowych jednostek. System Microsoft Windows XP do pewnego czasu nosił miano najlepszego systemu operacyjnego, mimo wielu niesprawności i błędów. Jednak w kwietniu 2014 roku stracił dalsze wsparcie ze strony Microsoftu, co prawie wcale nie oddziałało na spadek pozycji systemów Microsofta. Kolejny systemem był Windows Vista, który to z kolei nosił miano „najgorszego systemu Microsofta”, ale za to następne wydanie Windows 7, odzyskało reputacje Microsoftu i stanął on na pozycji Windows XP. Jednak nie chodzi tu o te systemy, a o Linuxa. Co zatem sprawiło, że jego pozycja rośnie? Po części pomogły mu w tym inne korporacje, a między innymi właśnie Microsoft. Po wydaniu Windows 8 wielu ludzi stawiało go na pozycji Visty, trochę przez ten mało intuicyjny kafelkowy interfejs. I w tym momencie stało się „boom”.

Ludzie zaczęli się interesować innymi systemami, chociaż mimo tego większość wolała zostać na Windows 7. Na całe szczęście dla Linuxa, znana wielu firma Valve wzięła sprawy w swoje ręce i w połowie 2013 roku zapowiedziała utworzenie natywnej platformy Steam na systemy z rodziny Linux! Był to wielki „kopniak” pingwina do przodu. Z tego względu, że spora część właśnie ze względu na brak swoich ulubionych gier nie chciała korzystać z Linuxa. Jakby tego było mało, we wrześniu 2013 roku, Valve zapowiedziało nowy system operacyjny oparty właśnie na  architekturze Linuxa! Co to spowodowało? Właśnie braki w grach dostępnych na ten system operacyjny zostały powoli uzupełniane. Otóż większość gier z platformy Steam została przeportowana na Linuxa, więc spora część osób mogła już grać w swoje ulubione gry na Steamie zainstalowanym na Linuxie.

Czytaj  Standardy bezpieczeństwa SSL, TLS, HTTPS, IPsec, VPN

linux-vs-windows

Oczywiście gry to nie jedyny powód, dla którego Linux zyskuje na swojej pozycji. Wiele innych korporacji zainteresowało się tym systemem i baza programów na pingwina zaczęła się powiększać. Wiele popularnych programów dostało natywną wersje na nasz ukochany system, między innymi program do odtwarzania radio internetowego Open.FM, GG, itd.

Programy to nie wszystko, ważne są również sterowniki, bo bez nich przecież nie moglibyśmy korzystać z wielu „dobrodziejstw” jakie oferuje nam komputer. I tu z pomocą przychodzi nam nVidia, które rzeczywiście zaczęła optymalizować swoje sterowniki pod Linuxa, dzięki czemu uzyskujemy coraz większą wydajność. Mimo, że AMD wydało również swoje zamknięte sterowniki w gotowej paczce do pobrania na Linuxa, to nie są one jeszcze tak dopracowane jak nVidii, ale miejmy nadzieję, że i to się zmieni .

Kolejnym problemem była „trudność” obsługi tego systemu, a słowo Terminal wielu ludzi po prostu przeraża. Tak na prawdę przez te wszystkie lata, wiele dystrybucji i środowisk graficznych zostało tak dopracowanych, że większość rzeczy, które chcemy skonfigurować, możemy wyklikać myszką, w ładnych okienkach jakie oferują nam środowiska graficzne. Terminal można już tak na prawdę traktować jako dodatek, chociaż mimo, że obsługa systemu wydaje się być przez niego trudna, to tak na prawdę po zapoznaniu, się z nim wszystko staje się być o wiele prostsze nim nam się wydawało, a wiele rzeczy po prostu staje się szybsze w skonfigurowaniu lub wykonaniu pewnych operacji.

Słowem podsumowania możemy powiedzieć, że to nie wszystkie aspekty, dzięki którym Linux zyskuje pozycje i staję się być głównym systemem operacyjnym do użytku również dla „zwykłego Kowalskiego”, w domu.

 

#linux

Polecane wpisy
Aktualizacja dystrybucji Debiana
Aktualizacja dystrybucji Debiana

Aktualizowanie dystrybucji Debiana polega na zastosowaniu odpowiednich narzędzi i procedur, aby zaktualizować system operacyjny do najnowszych wersji pakietów i poprawek Czytaj dalej

1 KOMENTARZ

  1. Jeżeli będzie bardziej rozwijał okienka i wprowadzał udogodnienia w obsłudze dla zwykłych userów to z pewnością ugra więcej ludków, którzy się na niego przesiądą. Teraz niestety nie robi wielkiej konkurencji na Windy.

Możliwość komentowania została wyłączona.