Czym jest Ethereum i kryptowaluta Ether?
Kryptowaluty

Kryptowaluta Ethereum – czym jest ?

Kryptowaluty, nazywane także walutami kryptograficznymi, są rozproszonymi systemami księgowymi, które bazują na kryptografii. W ten sposób też przechowywane są informacje o stanie posiadania w jednostkach umownych. Poszczególne węzły systemu, tzw. portfele, kontrolowane są jedynie przez posiadaczy prywatnych kluczy, co uniemożliwia m.in. centralizację kryptowaluty czy wydanie tej samej jednostki dwukrotnie oraz znacznie ogranicza ryzyko kradzieży środków. 

Czy kryptowaluty to pieniądze elektroniczne?

Kryptowaluty definiować można także jako ciągi kilkudziesięciu znaków, które układają się w zaszyfrowany kod poprzez niezwykle skomplikowane działania matematyczne, które wykonywać mogą komputery z ogromną mocą obliczeniową. Jedną z ich zalet jest szybkość i wygoda transakcji. Odbywają się one w czasie rzeczywistym – nie czekamy na księgowanie środków, pod postacią unikalnych kodów przechodzą one bezpośrednio z jednego do drugiego portfela, a proces rejestrowany jest w łańcuchu bloków.

Zgodnie z definicją Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego „waluty wirtualne są cyfrową reprezentacją wartości, nieemitowaną przez bank centralny ani organ publiczny, niekoniecznie powiązaną z walutą określonego kraju, lecz uznawaną przez osoby fizyczne i prawne za środek płatniczy, która może być przenoszona, przechowywana albo podlegać handlowi elektronicznemu”.

W Polsce kryptowaluty nie są uznawane ani za jednostkę walutową, ani za pieniądz elektroniczny. W konsekwencji tzw. wydobywanie lub wykopywanie jednostek w ramach odpowiedniego dla systemu danej kryptowaluty algorytmu jest legalne i nie podlega regulacjom prawnym. W związku z tym nie można jednak liczyć na ulgi podatkowe, które przewidziano dla handlu walutą. Z drugiej strony – kryptowaluty mogą być objęte podatkiem VAT. Co ciekawe także, od zysku ze sprzedaży jednostek będziemy musieli odprowadzić podatek – będzie to przychód powstały w ramach sprzedaży praw majątkowych.

Ethereum ponad Bitcoinem?

Myśląc o kryptowalutach, do głowy przychodzi nam przede wszystkim Bitcoin (BTC). W 2008 roku niejaki Satoshi Nakamoto zasugerował opracowanie nowego elektronicznego systemu bezgotówkowego, który opierałby się w pełni na sieci peer-to-peer i nie posiadał zaufanej strony trzeciej. W 2009 roku rozpoczął swój obieg Bitcoin – pierwsza cyfrowa waluta na świecie, u której podstaw legł wspomniany już blockchain. W maju 2010 roku po raz pierwszy dokonano transakcji, w której amerykański programista za 10 000 Bitcoinów, stanowiących wówczas równowartość 25 dolarów, zakupił dwie pizze. O zainteresowaniu kryptowalutami świadczy fakt, iż 15 lipca 2017 roku te same 10 tys. Bitcoinów warte jest już ponad… 20 mln dolarów.

Czytaj  Jakie rodzaje tokenów możemy wyodrębnić w kryptowalutach?

Biorąc pod uwagę fakt, że systemy kryptowalut opierają się na otwartym oprogramowaniu (na wolnych licencjach) oraz sieci P2P, w sieci funkcjonuje już kilkaset – alternatywnych wobec Bitcoina – jednostek. Za najpoważniejszą konkurencję uznawane jest zaś Ethereum.

Powstanie Ethereum postulował w końcu 2013 roku Vitalik Buterin, dwudziestoletni, rosyjsko-kanadyjski programista, wcześniej silnie związany z ideą Bitcoina. Zawodowo przygotowywał m.in. specjalistyczne artykuły o pierwszej powstałej kryptowalucie. Jego ideą była jednak praca nie tylko nad wirtualną walutą, ale nad cała platformą programistyczną, umożliwiającą budowę aplikacji P2P i zawieranie tzw. smart contracts (tzw. inteligentne kontrakty są cyfrowymi umowami, skryptami oraz aplikacjami, które zapisywane są w blockchainie). Nie znajdując zrozumienia w społeczności Bitcoina, wszedł w kooperację z Josephem Lubinem, kanadyjskim przedsiębiorcą, i rozpoczął pracę nad nową platformą opartą na blockchain.

Debiutującą w 2015 roku walutę Ethereum (ETH) rozpatrywać należy przede wszystkim jako platformę programistyczną do budowania aplikacji peer-to-peer, która posiada również swoją walutę. Celem ETH jest właśnie tworzenie platformy umożliwiającej bezpośrednie kontrakty między użytkownikami czy kooperację przy budowaniu aplikacji, wraz z wykorzystaniem własnego systemu płatniczego. Bitcoin powstał natomiast jako alternatywa dla waluty konwencjonalnej i zgodnie z założeniami ma być używany jako środek płatniczy czy sposób na zainwestowanie swoich środków. To nie jedyna różnica pomiędzy tymi dwiema kryptowalutami. Język programowania ETH – w przeciwieństwie do języka Bitcoina – stale się zmienia. Ponadto transakcje w systemie Ethereum potwierdzane są w zaledwie kilka sekund, co w systemie BTC trwa już co najmniej kilka minut.

Z tego też wynika rosnące zainteresowanie Ethereum, które jest efektem zapotrzebowania na tańszą, szybszą i bardziej elastyczną kryptowalutę. Nie tylko czas oczekiwania na realizację transakcji w Ethereum jest krótszy (to konsekwencja mniejszego obciążenia łańcucha bloków). W systemie BTC koszty transakcji powiązane są z jej wysokością, zaś w ETH opłaty są stałe, niezależne od jej wartości, co okazuje się dla wielu użytkowników znacznie korzystniejsze.

Czytaj  Prognozy dotyczące kryptowalut w 2023 roku

Sieć tworzona przez węzły użytkowników ETH nazywa się Ethereum Virtual Machine (EVM). Ethereum, tak jak Bitcoiny, wydobywa się przy pomocy koparek (metoda Proof-of-Work), choć trwają prace nad implementacją metody Proof-of-Stake, tworzącą nowe monety przy udziale tych, które już znajdują się w poszczególnych portfelach (węzłach).

Ethereum i Ethereum Classic

Co ważne, istnieją dwie wersje waluty EthereumEthereum (ETH) i Ethereum Classic (ETC). Podział wystąpił po tym, kiedy w 206 roku w kodzie źródłowym platformy DAO – powstałej na Ethereum – jeden z użytkowników znalazł błąd, umożliwiający mu dostęp do ponad 3 mln jednostek waluty. Wtedy też Ethereum Foundation, czyli twórca i zarządca platformy, postanowiło cofnąć w systemie całe wydarzenie, dokonując tzw. hard fork. Znalazcy luki środki odebrano, mimo że zawiniła aplikacja. W ten sposób złamano, choć niepisaną, to podstawową, zasadę, która dotyczy nieodwracalności transakcji.

Część społeczności postanowiła jednak wesprzeć „stary łańcuch”, wraz z historią transakcji z powstałym błędem – tak wyróżniło się Ethereum Classic. System Ethereum uwzględnia natomiast dokonany hard fork.

Wartość Ethereum

Kryptowaluty kupować można w specjalnych kantorach, przypominających kantory internetowe, bezpośrednio od ich właścicieli lub na kryptogiełdach. Posiadając specjalistyczny sprzęt komputerowy, w posiadanie monet można wejść także wydobywając je (wykopując) z sieci. Popularność tak Ethereum, jak i Bitcoinów rośnie m.in. dlatego, że daleko im do inflacji czy deflacji. Całkowitą liczbę BTC określono jako 21 mln jednostek, Ethereum ogranicza zaś emisję nowych monet do 18 mln rocznie – nie ma więc szansy na „dodruk pieniądza”. Zwiększa się także zainteresowanie kryptowalutami oraz zaufanie do nich. Ponadto coraz bardziej dostępne są platformy do wymiany kryptowalut na inne waluty oraz cyfrowe portfele do ich przechowywania, przy jednoczesnym coraz trudniejszym wydobywaniu ich.

Czytaj  Gdzie sprawdzać aktualne kursy kryptowalut?, Jak sprawdzić kurs najdokładniej?, Co kształtuje kurs kryptowalut?

 

Polecane wpisy
Prognozy dotyczące kryptowalut w 2023 roku

Czy kryptowaluty będą szybować, spadać lub drażnić inwestorów na nieprzewidywalnej ścieżce w dającej się przewidzieć przyszłości? Czy Bitcoin będzie kontynuował Czytaj dalej

Przyjęcie kryptowalut przez instytucje finansowe
Przyjęcie kryptowalut przez instytucje finansowe

Przyjęcie kryptowalut przez instytucje finansowe odgrywa coraz większą rolę w dzisiejszym świecie finansów. Choć proces ten jest stopniowy, obserwujemy coraz Czytaj dalej