Intel z AMD w środku

Klękajcie narody, stało się…

Według niepotwierdzonych informacji, Intel i AMD podpisały umowę, na mocy której od przyszłego roku firma Intel będzie wykorzystywała układy graficzne firmy AMD w swoich mikroprocesorach.

intel-amd-logo

Żadna z firm nie chce tego potwierdzić, ale według szanowanego źródła dwaj zaciekli rywale na rynku układów scalonych… dogadali się. Ich celem jest wzajemne wzmocnienie sił i stanowienie istotnej przeciwwagi rynkowej dla firmy Nvidia.

Intel zawarł z Nvidią umowę zapewniającą obu firmom wzajemne wykorzystywanie swoich patentów. Intel za tę przyjemność płaci Nvidii 1,5 miliarda dolarów, a umowa o której mowa ma wygasnąć w przyszłym roku. Intel będzie mógł ją przedłużyć lub ją zakończyć.

Problem w tym, że Nvidia to już nie tylko karty GeForce i ich następcy. Firma zajmuje się tworzeniem rozwiązań dla samochodów autonomicznych, maszynowego nauczania czy dla innych branż, coraz agresywniej wkraczając na rynek, na którym do tej pory prym wiódł Intel.

AMD z kolei nadal boryka się z kłopotami finansowymi i szuka kolejnych źródeł zarobku. Obecność modułów Radeon w układach Intela, zastrzyk gotówki od firmy oraz umowa patentowa znacznie wzmocniłyby pozycję firmy.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz