Google+ Photos zostanie zamknięta 1 sierpnia

O popularności portalu społecznościowego Google można powiedzieć wiele (zazwyczaj będą to określenia, których można użyć również w stosunku do – na przykład – krasnoludków, jak małaniska, olbrzymia inaczej itd.), ale na pewno nie jest on pogromcą Facebooka. Słabe zainteresowanie użytkowników serwisem Google+ zmusiło wyszukiwarkowego giganta do drastycznych kroków, które mają przyczynić się do przyciągnięcia użytkowników do Zdjęć Google (Google Photos), a pomóc ma w tym zamknięcie 1 sierpnia usługi Google+ Photos, która była zintegrowana z portalem społecznościowym Google+.

Zaprezentowana pod koniec maja, w czasie konferencji I/O, samodzielna usługa Zdjęcia Google cieszy się wśród użytkowników sporą popularnością głównie dzięki funkcji umożliwiającej przechowywanie w chmurze nielimitowanej ilości zdjęć, o ile ich rozdzielczość nie przekracza 16 MP. Nie bez znaczenia są także inne możliwości nowej usługi pozwalające na automatyczne tworzenie kolaży i animacji oraz łatwiejsze przeszukiwanie fotografii na podstawie miejsc, w których zostały zrobione lub osób na nich uwiecznionych. Bardzo dobry odbiór Zdjęć Google przez rynek sprawił, że z dniem 1. sierpnia wyszukiwarkowy gigant postanowił zamknąć wcześniejszą, zintegrowaną z portalem społecznościowym Google+ usługę do przechowywania i udostępniania fotografii – Google+ Photos. Ta, w porównaniu do sukcesora, nie cieszyła się zbyt wielkim powodzeniem wśród użytkowników, co mogło być spowodowane bardzo słabą popularnością portalu społecznościowego. Rachunek wydaje się prosty także dla amerykańskiej firmy, która doszło da wniosku, że nie ma większego sensu utrzymywać dwóch usług spełniających podobne funkcje, zwłaszcza jeśli jedna z nich cieszy się wątpliwą popularnością.

Dla użytkowników oznacza to konieczność migracji przechowywanych w chmurze fotografii. Google zadbało o to i odwiedzając przed 1 sierpnia usługę Google+ Photos użytkownik będzie miał możliwość wyeksportowania wszystkich plików do Zdjęć Google. W przypadku korzystania z urządzeń mobilnych wystarczy zainstalować lub zaktualizować aplikację Zdjęcia Google do najnowszej wersji, a proces migracji odbędzie się automatycznie i bez ingerencji użytkownika. Brak działania z jego strony nie oznacza, że przechowywane w Google+ Photos zdjęcia zostaną utracone, dostęp do nich będzie możliwy za pomocą usługi Google Takeout. Proces zamykania Google+ Photos został podzielony na trzy etapy: w pierwszej kolejności przestanie działać aplikacja przeznaczona na Androida, następnie ta dostępna na iOS, a na samym końcu użytkownicy stracą możliwość korzystania z niej przez przeglądarkę internetową.