Domowa siłownia na użytek własny

Własna siłownia nie musi od razu stanowić pomysłu na biznes. Tania i mała siłownia to świetny sposób na zbudowanie swojego miejsca treningów w garażu bądź piwnicy domu. W tym artykule przedstawiono korzyści wynikające z takiego rozwiązania.

Własna domowa siłownia to nie tylko sposób na sylwetkę i oszczędność czasu. Niewielkie koszty jej stworzenia zwrócą się bardzo szybko.

1. Dlaczego własna siłownia jest świetnym rozwiązaniem?

Przede wszystkim zaoszczędza ona czas, który traci się na dotarcie oraz powrót z domu do punktu docelowego, a więc klubu fitness. Często w godzinach szczytu w miejskiej siłowni trzeba zmagać się z kolejkami ćwiczących, brakującym sprzętem, oraz głowić się nad szybką możliwością zastąpienia jednego ćwiczenia innym, gdyż na wykonanie pierwotnego planu musiałoby się czekać w długiej kolejce. Powyższe sytuacje mogą skutecznie obniżyć naszą motywację, a to przełożyć się na o wiele gorsze wykonanie treningu.
Koszt stworzenia własnej siłowni zwraca się bardzo szybko. Średnia cena karnetów na siłownię wynosi od 100 do 120 zł. Pieniądze trafiają do prywatnej kieszeni, a osoby ćwiczące zyskują jedynie okresowy dostęp do sprzętu. Warto też pamiętać iż korzystamy ze sprzętu z innymi osobami, które niekoniecznie muszą dbać o swoją higienę jak i stan po użyciu danego przyrządu. O wiele lepiej sprawdzi się inwestycja w swoje „zabawki”, które będzie można ulokować w domu.

Domowa siłownia to świetna inwestycja. Można na niej ćwiczyć samemu bądź ze znajomymi. Świetnie sprawdzi się to w przypadku osób, które pomimo ogromnych chęci mają ograniczone możliwości czasowe.

2. Własna domowa siłownia – co powinno się w niej znaleźć?

Domowa siłownia często – i już w tym miejscu warto podkreślić, że błędnie – stawiana jest poniżej kompleksowych mogłoby się wydawać siłowni w klubach fitness. Stwierdzenie to ma wielu fanów jak i przeciwników.

Jeśli dla kogoś ważne jest ćwiczenie w spokojnej atmosferze, idealnym rozwiązaniem jest skonstruowanie własnej siłowni z pełnym osprzętowaniem. Unikniemy stresu, który może wynikać z obecności innych użytkowników bądź obaw przed złośliwymi komentarzami na temat własnej sylwetki.
Sprzęt podstawowy niezbędny do garażowej siłowni jest wart od 500 do 700 zł! Dobrze szukając, nie licząc kosztu transportu osprzętowania, jest się w stanie zejść nawet poniżej kwoty 500 zł! Wszystko zależy od naszego zaangażowania oraz czasu poświęconego na dopieszczenie projektu. Jak mówi przysłowie „potrzeba matką wynalazków”.

3. Koszt utworzenia siłowni w domu

Poniżej przedstawiono wykaz niezbędnego sprzętu oraz ceny, z którymi można się spotkać. Patrząc przez pryzmat kosztu karnetu, który jest wart około 120 zł, w ciągu 3 miesięcy można stworzyć podstawową siłownię. Później można się zająć jej dokompletowaniem.

Ranga Rodzaj sprzętu Przewidywana cena
Sprzęt niezbędny Gryf prosty 150 cm 70 zł
Sprzęt niezbędny 100 kg obciążenia 700 zł
Sprzęt niezbędny 2x hantel 15 kg z możliwości zmiany ciężaru 100 zł
Sprzęt niezbędny Ławeczka z regulacją skosu ze stojakami 300 zł
Sprzęt niezbędny Drążek do podciągania (montowany do ściany) 100 zł
Sprzęt dodatkowy Wyciąg do ćwiczenia mięśni pleców 350 zł
Sprzęt dodatkowy Stojak na sztangę do wykonywania przysiadów 300 zł
Sprzęt dodatkowy Modlitewnik 150 zł
Sprzęt dodatkowy Ławeczka do brzuszków 150 zł
Sprzęt dodatkowy Rower stacjonarny 150 zł
Sprzęt dodatkowy Lustro 80 zł
Sprzęt dodatkowy Gryf łamany 120 cm 60 zł
Sprzęt dodatkowy Stojak na ciężary 100 zł
SUMA: 2205 zł

Kwota 1245 zł jest porównywalna do kosztów rocznego uczęszczania na siłownię. Oczywiście liczony jest sam koszt karnetu. Odpadają wszelkie dodatkowe opłaty jak choćby koszty dojazdu czy koszt alternatywny, jakim jest strata czasu na podróż, czekanie w kolejkach do ławki płaskiej itd.

Sprzęt podstawowy ponadto wynosi 1270 zł. Taką kwotę będzie się
w stanie odłożyć w ciągu kilku miesięcy sumiennej pracy!

Print Friendly, PDF & Email

2 myśli na temat “Domowa siłownia na użytek własny

  • 18 grudnia 2016 o 16:42
    Permalink

    czas kupić swój sprzęt…

  • 18 grudnia 2016 o 16:41
    Permalink

    Fajna rozpiska cen, muszę chyba tak zrobić i kupić swój sprzęt 🙂

Dodaj komentarz