Czym jest CashBack?

Opłaty kartą płatniczą, to w dzisiejszych czasach już codzienność. Plastikowymi pieniędzmi zapłacimy w sklepie, na stacji benzynowej, u fryzjera, słowem niemal wszędzie. Jest to bardzo wygodny bezgotówkowy system opłat za usługi lub towary, ale co zrobić jeśli gotówka jest nam jednak potrzebna, a najbliższy bankomat dość daleko? Możemy skorzystać z usługi CashBack.

A więc czym jest CashBack?

CashBack jest usługą wprowadzoną przez banki, dzięki której klient za pomocą swojej karty płatniczej, może przy kasie pobrać pieniądze w gotówce. Warunkiem jest jednak wcześniejsze przeprowadzenie transakcji bezgotówkowej. Mówiąc najprościej, podchodzimy do kasy, informujemy sprzedawcę o chęci skorzystania z opcji CashBack, płacimy kartą płatniczą za zakupione towary, a na koniec po zakończeniu transakcji bezgotówkowej, otrzymujemy ustaloną wcześniej kwotę w gotówce, która rzecz jasna odliczana jest z naszego konta bankowego podobnie jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego bankomatu. Należy pamiętać, że kwota ta jednorazowo nie może być wyższa niż 200zł no i co najważniejsze punkt, w którym dokonujemy zakupu musi obsługiwać usługę CashBack.

Początki CashBack w Polsce.

Usługa w Polsce zapoczątkowana została we wrześniu 2006 roku posiadaczom kont bankowych i kart Visa przez banki: PKO BP, mBank i Multibank. W nieco późniejszym czasie do grona tego dołączył także Bank ING. Pierwszymi agentami rozliczeniowymi były firmy Polcard i eService, natomiast pierwszych tego typu transakcji dokonano kartami płatniczymi w sieci stacji benzynowych BP, salonach EMPiK i sklepach REAL.

Czy warto korzystać z usługi CashBack?

Usługa CashBack działa w szczególności w miejscach, gdzie utrudniony jest szybki dostęp do bankomatów. Zgodnie ze statystykami, działa już ponad 25 tysięcy tego typu punktów, szczególnie w mniejszych miejscowościach i obsługuje płatników kartami Visa i MasterCard. Korzystając z usługi CashBack z pewnością zaoszczędzimy czas na poszukiwanie bankomatu lub banku. Gotówkę wypłacimy w jednym miejscu, wraz z opłatami za zakupy, a cała transakcja odbędzie się szybko i w prosty sposób. Całość załatwia za nas sprzedawca, a my tylko potwierdzamy usługę kodem PIN i podpisujemy wydruk z terminala.

Prowizja za wypłaconą gotówkę

W większości placówek bankowych, które oferują usługę, korzystanie z CashBack jest darmowe i nasze konto bankowe nie obciążane jest żadnymi dodatkowymi kosztami. Na chwilę obecną jedynie Bank BGŻ, Invest Bank i Volkswagen Bank naliczają 50 groszy prowizji od każdej wypłaty gotówkowej. Z kolei klienci Millenium i PKO SA, darmowym CashBack nacieszą się tylko do końca roku. Od 2013 opłaty wyniosą odpowiednio 50 i 99 groszy.