Kryptowaluty

5 zalet i 5 wad Bitcoina

Kryptowaluta jest opisywana jako waluta alternatywna, cyfrowa bądź wirtualna. Jest walutą zdecentralizowaną, czyli nie podlega regulacji żadnej instytucji, w tym bankom i rządom państw. Twórcy danej kryptowaluty z góry decydują, jaka ma być jej ilość w obiegu. Nie będzie można jej dodrukowywać tak jak w przypadku pieniądza. Jest to cecha podobna do metali szlachetnych – są wartościowe, ponieważ jest ich określona liczba.

Czym jest Bitcoin?

Bitcoin jest najpopularniejszą kryptowalutą na świecie. Został stworzony przez anonimowego twórcę Satoshi Nakamoto w 2009 roku w celu umożliwienia płatności z różnych stron świata bez udziału pośredników. W obecnym czasie jest wykorzystywany bardziej jako forma inwestycji aniżeli środek płatniczy. Wydobytych zostało już 17,8 mln Bitcoinów. Może jeszcze zostać wydobytych tylko 3,2 mln Bitcoinów, ponieważ możliwa ilość w obiegu została określona przez twórców na poziomie 21 mln.

Zalety Bitcoina

1. Popularność – Bitcoin jest znany na całym świecie. Coraz więcej sklepów internetowych na świecie umożliwia płatność za zakupy za pomocą kryptowaluty.

2. Dostępność – Bitcoin jest dostępny w każdym miejscu, w którym użytkownicy mają dostęp do Internetu lub telefonii komórkowej. Dzięki temu możemy płacić za produkty i usługi na całym świecie bez konieczności wymieniania waluty na obowiązującą w danym kraju.

3. Brak prowizji – Płacąc krypotowalutą, przede wszystkim omijamy banki i pośredników, a dzięki temu nie ponosimy kosztów prowizji i obsługi kont bankowych. System Bitcoin opiera się na P2P (peer – to – peer), czyli bez pośredników.

4. Anonimowość – Bitcoinem możemy przede wszystkim płacić za transakcje, w których chcemy być anonimowi.

5. Brak inflacjiBitcoin został stworzony na zasadzie tzw. Mechanizmu obronnego przed inflacją poprzez ustalenie maksymalnej liczby Bitcoinów i braku możliwości jej zwiększenia.

Wady Bitcoina

1. Ryzyko – Posiadanie Bitcoina przede wszystkim związane jest z ryzykiem finansowym. Należy zauważyć, że kurs waluty zmienia się w czasie. W tym przypadku na transakcji kupna bitcoina w celu przetrzymania i jego sprzedaży możemy dużo zyskać, jak i wiele stracić. Największą wartość Bitcoina odnotowaliśmy w grudniu 2017 roku, gdzie wartość jednego Bitcoina była na poziomie 13.800 USD, natomiast największy spadek odnotowaliśmy w styczniu 2019 – wartość jednego Bitcoina wynosiła 3.501 USD. W sierpniu 2019 odnotowujemy wartość 10.442 USD. Tak jak w przypadku innych instrumentów finansowym musimy pamiętać o tym, aby kupić Bitcoina przy spadku wartości, a sprzedać przy wzroście jego wartości.

2. Brak kontroli – Bitcoiny nie są w żaden sposób regulowane przez instytucje finansowe i państwowe oraz nie posiadają banku centralnego.

3. Bańka spekulacyjna – Wielu krytyków Bitcoina uważa, że jego kursy są napędzane poprzez entuzjazm internautów i nie określa prawdziwej wartości waluty.

4. Anonimowość – Ta cecha jest zarówno zaletą, jak i wadą kryptowaluty. Kryptowaluty mogą być wykorzystywane przez przestępców w celu finansowania nielegalnych interesów.

5. Nieodwracalność transakcji – jeżeli zdarzy się nam zlecić przelew na błędny adres, to transakcja nie zostanie zwrócona. Nie mamy także żadnych podstaw do żądania zwrotu Bitcoina.

Udostępnij wpis:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ