ARPANET - sieć komputerowa
Baza wiedzy Informatyka

ARPANET

ARPANET było pionierskim projektem sieci komputerowej, który powstał w latach 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Projekt został sfinansowany przez Agencję Zaawansowanych Projektów Badawczych Obrony (ARPA) Departamentu Obrony USA i miał na celu umożliwienie komunikacji między różnymi instytucjami badawczymi i wojskowymi, aby umożliwić im współpracę i wymianę informacji.

ARPANET - sieć komputerowa
ARPANET – sieć komputerowa

ARPANET był pierwszą siecią komputerową, która wykorzystywała protokół pakietowy, co oznacza, że dane były dzielone na mniejsze części i przesyłane w pakietach między komputerami. Sieć składała się z komputerów, które były połączone za pomocą łączy telefonicznych i linii telegraficznych.

ARPANET był prekursorem dzisiejszego Internetu i wprowadził wiele innowacyjnych technologii, takich jak routing pakietów, protokoły komunikacyjne, protokoły sieciowe i inne. Sieć ta miała duży wpływ na rozwój technologii komputerowej oraz na rozwój nauki i przemysłu.

W 1990 roku ARPANET został zastąpiony przez nowy projekt, który nazywał się NSFNET, a następnie przez dzisiejszy Internet, który wykorzystuje te same protokoły i technologie, co ARPANET.

Polecane wpisy
Outlook, konfiguracja Outlook dla kont Google, konfiguracja Outlook dla kont Microsoft

Outlook to jedno z najpopularniejszych narzędzi do zarządzania pocztą elektroniczną, kalendarzem i kontaktami. Program ten oferuje wiele funkcjonalności, które ułatwiają Czytaj dalej

Mobile-first indexing
Mobile-first indexing

Mobile-first indexing to strategia, którą stosuje Google w celu oceny i indeksowania stron internetowych, przy czym priorytetem jest wersja mobilna Czytaj dalej

Czytaj  Sieci komputerowe - topologia sieci, urządzenia, polecenia