News

Kalafonia – dlaczego warto jej używać?

Lutowanie to zaskakująco skomplikowany proces, który wymaga dobrych narzędzi i wprawnej ręki. Jednak, aby uzyskać najlepsze rezultaty, potrzebna jest także kalafonia.

 

Z czego powstaje kalafonia?

Jeden z najpopularniejszych topników lutowniczych, czyli kalafonia to materiał wytwarzany na bazie naturalnej żywicy drzewnej. Wielu producentów decyduje się także dodatkowo wzbogacić swój produkt specjalnymi dodatkami uszlachetniającymi, które poprawiają jego właściwości. Umożliwia to uzyskanie środka o parametrach idealnie sprawdzających się w zastosowaniach związanych z lutowaniem oraz pracami elektronicznymi. W bezpośrednim kontakcie z rozgrzanym grotem, kalafonia topi się i można ją łatwo rozprowadzać po powierzchni roboczej.

 

Do czego służy kalafonia?

Głównym zadaniem, jakie pełni kalafonia, jest ułatwianie lutowania i zwiększanie efektywności całego procesu montażu poszczególnych elementów. Topnik poprawia przyczepność cyny, co szczególnie przydaje się podczas tworzenia ścieżek elektronicznych. Kalafonia zapewnia także dużo lepsze topnienie materiału lutowniczego. Dodatkowo będzie on także czystszy, ponieważ topnik pozwala pozbyć się tlenków, które pogarszają jakość wykonywanego połączenia.

Kolejną rolą, jaką pełni kalafonia, jest ograniczenie występowania zjawiska tak zwanych zimnych lutów. To nic innego, jak miejsca, które nie zostały prawidłowo spenetrowane przez roztopioną cynę, przez co gorzej przekazują impulsy elektryczne. Co gorsza, są one także zauważalnie bardziej kruche, co w przypadku urządzeń narażonych na wstrząsy i uderzenia może doprowadzić do pęknięcia lutów i całkowitego przerwania połączenia.

Kalafonia może być także rozpuszczana w roztworze spirytusu lub alkoholu izopropylowego. Można wtedy osiągnąć konsystencję gęstej pasty, która będzie idealnie pokrywać powierzchnię roboczą. Przydaje się to szczególnie podczas lutowania płytek uniwersalnych lub drukowanych układów PCB. Wystarczy tylko pokryć miejsce, na które aplikowane będzie luciwo i cieszyć się łatwym wykonywaniem połączeń elektronicznych.

 

Kalafonia ułatwia czyszczenie grotu

Podczas lutowania wysoka temperatura może powodować przypalanie się stopu cyny i topnika, szczególnie, jeśli urządzenie wykorzystywane jest do usuwania już zainstalowanych elementów. W takiej sytuacji konieczne jest dokładne oczyszczenie grotu urządzenia, by mogło ono zachowywać pełną sprawność techniczną. W tej sytuacji kalafonia będzie niezwykle pomocna, ponieważ zwilży ona powierzchnię końcówki lutownicy, ułatwiając tym samym dogłębne wyczyszczenie jej specjalnym czyścikiem.

Czytaj  Linux system operacyjny, wersje Linuxa

 

Jaką ilość kalafonii powinno się nakładać na lutowane elementy

Chociaż kalafonia to świetny materiał, to nie powinno przesadzać się z jego ilością. Zbyt obfite nałożenie topnika będzie powodowało wypełnienie nim przestrzeni, w której powinna znaleźć się cyna. Dlatego też kalafonia powinna być aplikowana z umiarem – można w niej bezpośrednio zanurzać grot lutownicy, a następnie przykładać go do lutowanego elementu wraz z samym materiałem lutującym. Kalafonia może być także rozpuszczana w czystym alkoholu technicznym, tworząc maź o charakterystycznej konsystencji, która znacząco zwiększa przyczepność cyny do płytki drukowanej.

Polecane wpisy
Czy URL grafiki ma wpływ na SEO?

Zarówno witryna WWW, jak i obrazy mają swoje wyjątkowe adresy. Po ich wpisaniu w zasoby sieci użytkownik zostaje przekierowany do Czytaj dalej

Nowości w Minecraft w 2024 roku
Nowości w Minecraft w 2024 roku

Nowości w Minecraft w 2024 roku Minecraft to jedna z najpopularniejszych gier na świecie, a jej popularność stale rośnie. W Czytaj dalej