Informatyka News

Naiwność internautów nie zna granic

Zaawansowany malware, botnety, zuchwałe kradzieże danych, skimmery i kryptograficzny szantaż — wszystko to przynosi komputerowym przestępcom ogromne zyski. Jak się jednak okazuje, dzięki temu że ludzka naiwność nie zna granic, grube miliony można również zarobić na atakach niezwykle prostych do wykonania…

BSoD i fałszywa pomoc techniczna

Choć bardziej świadomym internautom będzie trudno w to uwierzyć, to jednak miliony USD zarabiają w Internecie strony symulujące złowróżbny efekt Blue Screen of Death.

Co prawda najnowsze wersje systemów Windows znacznie rzadziej ulegają poważnym awariom zakończonym BSoD, jednak praktycznie wszyscy użytkownicy Windowsa dobrze znają negatywne emocje towarzyszące niesławnemu niebieskiemu komunikatowi.

Fake-BSoD

Na tym właśnie bazują komputerowi przestępcy, którzy za pomocą prostych stron symulujących efekt BSoD zarabiają na ludzkiej naiwności. Przykładami takich witryn są m.in.:

  • hxxp://bluescreenalert.com/
  • hxxp://bluescreenerrors.net/

Po odwiedzeniu tego typu strony internauci są nachalnymi komunikatami zachęcani do skorzystania z „darmowego” numeru pomocy technicznej. Oczywiście wybranie numeru wiąże się z bardzo wysokimi opłatami. Ale to nie wszystko — operatorzy fałszywych helpdesków próbują dodatkowo wyciągnąć od swych ofiar dane personalne oraz dane kart płatniczych, by ostatecznie móc dokonać jeszcze większej kradzieży…

W jaki sposób oszuści wabią swe ofiary? Najczęściej poprzez zmanipulowane wyniki lub reklamy w wyszukiwarkach, które udając popularne serwisy ostatecznie przekierowują na fałszywe ekrany BSoD…

Fake-BSoD-AdWords

Nieco bardziej zaawansowaną formę wyłudzenia z wykorzystaniem BSoD i płatnego numeru pomocy technicznej stanowi malware, który działa w podobny sposób do powyższych stron internetowych. W tym wypadku ekran błędu może być jednak nawet jeszcze bardziej wiarygodnie odwzorowany:

https://youtu.be/nR-6g0jycRE

Naiwność internautów nie zna granic?

Statystki są przerażające. Jak oszacował Microsoft, tylko w tym roku w USA ponad 3 miliony internautów padną ofiarą tego typu wyłudzeń, a zyski przestępców z tytułu takiej działalności przekroczą miliard USD! Od maja 2014 Microsoft zarejestrował w tego typu sprawach 175 tys. zgłoszeń, skala całego procederu jest więc rzeczywiście ogromna…

Czytaj  Dodawanie alternatywnego adresu IP do ustawień karty sieciowej
Polecane wpisy
Kradzież kryptowalut. Jak się zabezpieczyć?
10 interesujących informacji na temat kryptowalut

Kradzieże kryptowalut są niestety dość powszechne i stanowią poważne zagrożenie dla użytkowników kryptowalut. Oto kilka sposobów, jak można zabezpieczyć swoje Czytaj dalej

Jak zabezpieczyć hasłem Aplikacje na Windows 10
Jak zabezpieczyć hasłem Aplikacje na Windows 10

Jak zabezpieczyć hasłem aplikacje na Windows 10 W dzisiejszych czasach coraz więcej osób korzysta z aplikacji na swoich komputerach. Aplikacje Czytaj dalej