Baza wiedzy Finanse Informatyka News Pozycjonowanie

Jak zarabiać na blogu

Nadchodzi w życiu taki moment, kiedy założyciel strony internetowej czy też blogu zadaje sobie pytanie:

Jak zarobić na blogu ? lub
Jak zarobić na stronie internetowej ?

Otóż na powyższe pytania ciężko odpowiedzieć tak, aby wszystkich usatysfakcjonować. Niemniej jednak chciałbym przedstawić najlepsze (według mnie) sposoby na to, aby zacząć zarabiać na swojej stronie internetowej, czy też blogu. Oba pytania nie są takie same i sposoby na zarobek mogą się znacznie różnić. Pisząc „strona internetowa” mam tu na myśli stronę, która nie jest blogiem – bo ogólnie blog też jest stroną internetową 🙂 Ja jednak skupię się na zarabianiu na blogu, bo w gruncie rzeczy zarabianie na stronie www jest bardzo podobne.

Czy rzeczywiście chcesz zarabiać na swoim blogu ?

Niektórzy ludzie mają głębokie odczucia w stosunku do zarabiania pieniędzy na swoim blogu. Jeżeli uważasz, że komercjalizacja blogu jest czymś złym, niemoralnym, nieetycznym itp., to po prostu nie komercjalizuj swojego bloga 🙂

Jeżeli masz mieszane uczucia co do zarabiania na swoim blogu, to najpierw się ich pozbądź. Jeżeli uważasz, że zarabianie na stronie internetowej jest złe, w porządku. Jeżeli uważasz, że zarabianie na stronie internetowej jest wspaniałe, w porządku. Ale najpierw pozbądź się mieszanych uczuć jeżeli myślisz poważnie o zarabianiu w Internecie. Aby odnieść sukces w Internecie musisz być konsekwentny. Jeżeli Twój blog prezentuje dobrą wartość merytoryczną i użytkownicy czerpią z niego korzyści, to czemu by na nim nie zacząć zarabiać ?

Oczywiście istnieje szansa, że część Twoich czytelników zacznie narzekać na to, że komercjalizujesz blog. Dlatego ważne jest na etapie wprowadzanie reklam, aby nie było ich zbyt dużo i nie były zbyt nachalne dla użytkowników.

Najważniejszy jest ruch

Najważniejszym elementem w zarabianiu w Internecie jest ruch na stronie. Dlaczego ruch jest tak ważny ? Ponieważ dochód jest funkcją ruchu. Jeżeli podwoisz swój ruch, to prawdopodobnie podwoisz swoje dochody – zakładając, że ruch nie jest generowany przez wykop.pl i inne serwisy tego typu (nie mówię tu o stronach rozrywkowych typu: śmieszne zdjęcia, fajne tyłeczki, obcisłe spodnie, duże cycki, fajna pupa itp. tylko o stronach „poważnych” jak pozycjonowanie stron, budownictwo itp.). To musi być ruch tematyczny. Dlatego, aby zacząć zarabiać na blogu porządne pieniądze potrzebny jest duży ruch. Więc trzeba przede wszystkim koncentrować się na budowaniu ruchu.

Ruch jest kluczowym „paliwem”, który napędza generowanie dochodu na naszym blogu. Więcej odwiedzających oznacza więcej kliknięć w reklamy, więcej sprzedaży produktów własnych, więcej prowizji z programów partnerskich itp.

Jeżeli jesteś inteligenty i bystry, to jest tylko kwestią czasu zanim zaczniesz generować duży ruch. Dzięki temu zdołasz generować jeszcze większy ruch. Nazywam to generowaniem ruchu poprzez ruch.

Jak zbudować duży ruch ?

Temat na osoby artykuł, ale w skrótach.

1). Twórz wartościową treść.
2). Twórz oryginalną treść.
3). Twórz ponadczasową treść.
4). Pisz dla ludzi, a nie dla wyszukiwarek internetowych.
5). Pisz tylko prawdę.
6). Traktuj swoich czytelników jak ludzi, a nie jak maszyny dzięki którym zaczniesz zarabiać pieniądze. Szanuj ich i nie wykorzystuj! Jeżeli będzie pomagał swoim odwiedzającym, to sam zobaczysz, że zaczniesz generować dochód.
7). Dołącz do portali społecznościowych: Google+, Facebook, Twitter, Nasza Klasa itp.
8). Udzielaj się na forach i blogach tematycznych.
9). Pozycjonuj swój blog.

Czytaj  Czy pompa ciepła podnosi wartość nieruchomości?

Ile można zarobić na prowadzeniu bloga ?

Wszystko zależy oczywiście od ruchu jaki generuje nasz blog, od ilości treści, od umieszczonych reklam, od tematyki blogu itp. Niektóre blogi osiągają zyski miesięczne w wysokości kilku tysięcy złotych. Jest to długa droga, ale ma swój koniec, o którym wiele osób zapomina i rezygnuje z wędrówki lub próbuje iść na skróty poprzez kombinowanie jak zarobić, aby się nie narobić. Tak niestety się nie da. Albo da, ale na krótką metę. Idąc na skróty nigdy nie poznamy pełnej drogi i tym samym wszystkich możliwości, które płyną z prowadzenia blogu.

Sposoby na to jak zarabiać na blogu

Sposobów jest mnóstwo i chciałbym podać ich jak najwięcej. Jednak pewnie o niektórych rzeczach zapomnę lub po prostu o niektórych sposobach zarobku nie wiem, więc tym samym nic o nich nie napiszę 😛 Dlatego uważam, że wiedzę powinno się poszerzać z różnych źródeł. Nikt nie jest Alfa i Omegą, a na pewno nie ja. Trzeba czytać też dużo książek, bo z każdej książki wyciąga się około 10% pożytecznej wiedzy, którą można śmiało wykorzystać w swoim życiu.

1). Reklamy na blogu

Google.com/adsense/ – w Google Adsense zarobki zależą głównie od rozmieszczenia reklam oraz od tematyki strony. Warto umieszczać reklamę w headerze – tak jak na moim blogu, ponieważ ma ona wysoki CTR oraz w artykułach. Z umieszczeniem oraz kolorystyką reklam najlepiej testować.

AdKontekst.pl – sieć reklamy kontekstowej emitowanej w wynikach wyszukiwania i na serwisach partnerskich. Osobiście nie polecam z uwagi na małe stawki za kliknięcia.

SmartContext.pl – systemem reklamy intekstowej. Działa na zasadzie podkreślenia słów kluczowych w artykule. W momencie gdy kursor myszki najeżdża na dane słowo następuje wyświetlenie dymka reklamowego.

OnetKontekst.pl – wyświetlanie boksów reklamowych na stronie.

AdTaily.pl – wyświetlanie reklam w postaci banerów (reklamy AdTaily mam zainstalowane na swoim blogu – patrz sidebar). Ogólnie AdTaily jest świetnym sposobem na skuteczną, tanią reklamę w Internecie.

BusinessClickreklama kontekstowa.

BinLayer.com – Binlayer płaci polskim wydawcom 1,50 Euro za każde 1000 wyświetleń reklamy.

Większość systemów reklam kontekstowych oferuje wynagrodzenia PPC (pay per click – za kliknięcie). Inne formy rozliczeń:

CPI (Cost Per Impresion) – wynagrodzenie za ruch na blogu
CPA (Cost Per Action) – wynagrodzenie za wykonane „akcje” (np. zapisanie się na newsletter)
PPP (Pay Per Post) – wynagrodzenie za napisanie recenzji o jakimś produkcie i zamieszczenie jej na blogu

2). Udział w Programach Partnerskich

Systemy partnerskie to specjalne programy, w których można zarejestrować się i promować produkty, za które dostaje się prowizję od sprzedaży. Do jakich programów partnerskich warto przystąpić ?

SeoPilot.pl – zautomatyzowany System dla profesjonalnego pozycjonowania stron internetowych w wyszukiwarce Google.

ProLink.pl – giełda kupna i sprzedaży linków tekstowych.

ZloteMysli.pl – promowanie produktów złotych myśli (książki, e-booki itp.).

ClickBank.com – typowe promowanie produktów poprzez program partnerski.

Amazon.co.uk – jak wyżej.

Powyższe programy partnerski są ogólne, czyli pasują do każdej tematyki blogu. Niemniej jednak decydując się na dany program partnerski warto wziąć pod uwagę tematyczność naszego blogu. Dziwnym byłoby promowanie damskiej bielizny na blogu o tematyce motoryzacyjnej 🙂 Wachlarz programów partnerskich jest ogromy, więc warto poświecić kilka godzin na wybranie najodpowiedniejszych dla naszego bloga. Przed przystąpieniem do któregokolwiek PP warto wcześniej zapoznać się z opiniami.

Czytaj  Jak przeskanować komputer z wirusów

3). Zarabianie na sprzedaży własnych produktów

Możemy także zarabiać na sprzedaży bezpośredniej naszych produktów. Jednak aby to robić trzeba posiadać sporą wiedzę na temat marketingu w Internecie. Początkującym odradzam rzucanie się na głęboką wodę, bo mogą się zdziwić, że sprzedaż im nie idzie.

4). Zarabianie na Subskrypcji

Płatny dostęp do treści na blogu – na płatnej subskrypcji idzie tylko zarobić jeżeli oferujemy naprawdę dobrą dawkę przydatnych informacji, za które warto płacić miesięczny, kwartalny albo roczny abonament.

Subskrypcja kursu online – zapisanie się na kurs, który będzie wysyłany co tydzień np. jeden moduł.

Subskrypcja do materiałów archiwalnych – publikowanie za darmo artykułów, które po tygodni wygasają. Można na tym niezłą kasę zarabiać.

Subskrypcja podcastu – tworzenie wysokiej jakości podcastów i sprzedawanie ich w formie miesięcznego abonamentu.

5). Udział / Wydarzenia

Seminaria Internetowe – promowanie seminariów internetowych.

Doradztwo – udzielanie rad poprzez płatne doradztwo.

Reseller – promowanie produktów (nie swoich), które mogą zostać odsprzedane.

6). Inne sposoby na to jak zarobić na blogu

Żebranie – czyli tzw. darowizny. Niestety w Polsce mało osób lubi dawać darowizny. Na zachodzie jest to codzienność, u nas w dalszym ciągu nie do przyjęcia.

Mailing – jeżeli mamy tematyczną bazę maili, to można niezłą kasę wyciągać z płatnych mailingów. Sam sporo kasy na tym wydaję 🙂

Z powyższych form zarobku korzystałem, a z niektórych w dalszym ciągu korzystam. Warto jednak przetestować wszystko na swoim blogu. Ja zdecydowanie odradzam: CpmProfit oraz Adkontekst. Śmieszne pieniądze płacą 🙂

Jaki jest najlepszy skrypt pod blog, hosting oraz domena?

Ja używam tylko i wyłącznie platformy WordPress do stawiania blogów. WordPress ma wiele funkcji, wtyczek oraz fajnych szablonów – choć ja uważam, że najlepiej jest zlecić komuś zaprojektowanie unikalnego szablonu albo stworzyć samemu, o ile posiada się takie skille. I co najważniejsze CMS jest darmowy 🙂

Nie polecam stawiania blogów na darmowych platformach. Choć jeżeli nie masz nic przeciwko, żeby komuś zdobywać linki i tym samy podnosić PageRank, to droga wolna. Mając blog na własnej domenie, postawiony na płatnym hostingu masz pełną kontrolę nad swoją stroną. Do tego w oczach użytkowników jesteś osobą profesjonalną. Śmieszy mnie to, że ludzie piszą o zarabianiu w Internecie na darmowych blogach. Od razu widać, że taka osoba jest niewiarygodna.

Jeżeli chodzi o hosting to polecam ultimahost.pl. Na początku wystarczy, ale jeżeli blog zacznie generować coraz to większy ruch, będzie trzeba przerzucić się na serwer dedykowany lub na wirtualny serwer tzw. VPS.

Testowanie i Optymalizacja

Na początku nie będziesz wiedział, która metoda zarobku będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza. Moim zdaniem warto próbować wszystkiego. Jeśli pojawi się jakiś atrakcyjny Program Partnerski, który będzie pasował tematycznie do Twojego bloga, to warto przetestować go przez miesiąc lub dwa i sprawdzić czy będzie nam przynosił zysk. Tak samo z innymi forami reklamy. Każdy blog jest inny, więc trzeba testować i jeszcze raz testować. Tutaj nie ma mowy o porażce – albo się uda zarabiać na blogu, albo się czegoś nauczymy. Tak czy inaczej jesteś/jesteśmy w sytuacji wygranej.

Czytaj  Link Building...

Tematyka bloga

Wybierz taką tematykę bloga, w której dobrze się czujesz i masz sporo dopowiedzenia. W każdej branży można się wybić, więc nie będę pisał, że najlepiej jest znaleźć małą niszę, bo absolutnie się z tym nie zgadzam. Trzeba znaleźć taką niszę, która wygeneruje nam duży ruch. Dlatego nie piszę tylko o pozycjonowaniu stron, a o wszystkim co jest związane z zarabianiem w Internecie.

Jednak jeżeli zdecydujesz się na prowadzenie bloga wielotematycznego, to zadbaj o subskrybowanie artykułów z każdej kategorii z osobna.

Zastanów się co kochasz robić najbardziej, a następnie znajdź sposób, aby na tym zarobić. Pomyśl, co zapewni dla odwiedzających prawdziwą wartość, a następnie im to daj. BANALNE ? Nie do końca 🙂

Długość i częstotliwość artykułów

Jest to kwestia sporna – zresztą jak wszystko. Większość blogerów uważa, że najlepiej pisać krótkie artykuły o długości 150 – 300 słów i pisać takich artykułów 15 na tydzień. Ja nie mam co do długości i częstotliwości artykułów stałego schematu. Uważam jednak, że powinno pisać się długie, ciekawe artykuły. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe. Ja często z kategorii Webmaster publikują krótkie wpisy. Dlaczego uważam, że lepiej jest publikować długie artykuły?

– odwiedzający spędzą więcej czasu na witrynie
Google lubi długie artykuły
– długie artykuły są częściej linkowane z innych stron
– generują większy ruch

Ja osobiście nie lubię tworzyć artykułów tylko do zwiększenia ruchu. Oczywiście pojawiają się na moim blogu wpisy, których nie widać w RSS i na stronie głównej, ale są one tylko stworzone do czystego zarobku 😀 Jestem materialistą i nie widzę dlaczego nie miałbym tego robić. Szczególnie, że mam wysoki Trust Rank w Google i szybuje na interesujące mnie frazy przeważnie do top3, a często do top1.

Koszty związane z prowadzeniem bloga

Proszę Cię! Nie ma tu prawie żadnych większych kosztów. Więcej wydajemy na rzeczy bez których można żyć, przez miesiąc, niż łączny, roczny koszt utrzymania bloga. Moimi jedynymi kosztami są domena i hosting. Jednak wiele rzeczy robię sam np. zaprojektowanie grafiki, a potem pocięcie jej i osadzenie w kodzie.

Jednak nikt nie każe Ci od razu zlecać wykonania szablonu. Zawsze możesz to uczynić jak zaczniesz generować dochód z prowadzenia blogu.

Dodatkowe korzyści z prowadzenia bloga

Jeżeli zaczniesz pisać wartościowe artykuły i co najważniejsze Twój Blog stanie się popularny, to zaczną Ci spływać oferty na maila, a także propozycje biznesowe. Wszystko zależy od tematyki prowadzonego blogu. Ja dostaję różne oferty od darmowych książek po darmowe programy. Sporo ofert, które dostaje nie spełnia moich wymagań, więc nie piszę żadnej recenzji itp. Tylko około 15-20% produktów spełnia moje standardy. Nie ma sensu publikować wszystkiego jak leci, bo stracimy wtedy czytelników.

Jaka jest Twoja motywacja ?

Jeżeli Twoją główną motywacją jest prowadzenie bloga, tylko dla pieniędzy, to od razu Ci powiem, że nie tędy droga. Ja prowadzę blog, bo lubię pomagać innym osobom. Lubię budować dobry branding w okół swojej osoby. Lubię się rozwijać i dzielić swoją wiedzą oraz doświadczeniem. Oczywiście zachowując pewien umiar.

Czy istnieje złoty środek na to jak zarabiać na blogu

Muszę Ciebie rozczarować, bo nie istnieje żaden złoty środek na zarabianie na blogu. Na pewno trzeba się uzbroić w cierpliwość i systematyczność publikowania artykułów na blogu.

Polecane wpisy
Wyłączenie aktualizacji do Windows 10

Jeśli jesteś użytkownikiem Windowsa 7 lub 8.1 i nie chcesz już dłużej otrzymywać denerwujących powiadomień o możliwości darmowej aktualizacji do Czytaj dalej

Tiktok jak usunąć obserwowanych
Tiktok jak usunąć obserwowanych

Aby usunąć konta, które obserwujesz na TikToku, postępuj zgodnie z poniższymi krokami: Tiktok jak usunąć obserwowanych Czytaj dalej